Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Milyen edzéselméletek és szempontok mentén haladva dolgozunk egy-egy klienssel súlyzós edzések során?

Horváth Andrea
2025. 02. 05. 00:00:00
Milyen edzéselméletek és szempontok mentén haladva dolgozunk egy-egy klienssel súlyzós edzések során?

SPORT

Milyen edzéselméletek és szempontok mentén haladva dolgozunk egy-egy klienssel súlyzós edzések során?

 

 

Fokozatos és folyamatos túlterhelés alapelve (overload), másnéven Weider (Joe Weider) elv

Az edzések során a fokozatosságot és a folyamatos terhelésnövelést együtt kell alkalmazni. Azt, hogy a terhelési szint milyen mértékű lesz az fogja eldönteni, hogy az adott egyén milyen edzettségi szinten van (kor, nem, életvitel figyelembevételével) abban az adott pillanatban (edzésen). Az overload edzésalapelv ezenfelül kimondja, hogy az edzéseknél a változtatás szükségszerű.

A fejlődés folyamán az edzéseket ciklikusság, vagy periodikus edzéselv mentén érdemes összeállítani a fejlődés érdekében. Ilyen az éves edzésterv (makro-, mezo-,mikrociklus).

 

Mire érdemes figyelni az edzések megkezdése előtt?

Sportmozgások megkezdése előtt érdemes a saját testi-, lelki-állapotunkkal tisztába kerülni (felmérni, megismerni) és ennek megfelelően belekezdeni a napi mozgásokba, edzésekbe. A szervezetnek és az izmoknak fel kell készülnie, alkalmazkodnia kell, amely nem egyik napról a másikra, hanem fokozatosan fog megtörténni, és ehhez a megfelelő életmód kialakítása elengedhetetlen.

A megváltoztatott életmódhoz az emberi szervezetnek fokozatosan alkalmazkodnia kell, hiszen a mozgás, de kifejezetten a sportmozgás hatására fokozott működés tapasztalható mind az izomrendszer, szív, keringés, belső szervek, csont-, ideg-, ízületi-rendszer, stb. területein.

 

Mi zajlik le az emberi testben az edzések hatására?

Az edzések megkezdésekor külső hatásra (súlyterhelés) a szervezet (izom) belső hatással, azaz erőkifejtéssel válaszol. A folytonos erőkifejtéssel az adott pillanatban a teljesítmény csökken, az edzés végére pedig eléri a legalacsonyabb szintet. A pihenő időszakban érkező válaszreakciónak számtalan összetevője van. Az élő szervezet a belső egyensúlyra (homeosztázis) törekszik ezért a test a terheléshez optimalizálja a működését (szuperkompenzáció). Ezzel a túlkompenzálással a szervezet teljesítőképessége visszaáll eredeti szintjére (belső környezet egyensúlya), feltéve ha a regenerálódási időszakot nem követi újabb terhelés.

 

 

Szuperkompenzációról

Amennyiben mégis, a következő edzéseken fokozottabb teljesítmény érhető el (Progresszív edzés) azáltal, hogy az előző folyamatok lejátszódásának a végén a szuperkompenzációs időszakon belül történik a terhelés. Így megismétlődik a túlterhelés. Fontos megjegezni, hogy itt is a fokozatosság elve, amely a legfontosabb: az edzéseket a teljes kifáradásig, de nem a kimerültségig visszük, hiszen ez utóbbi túledzettséghez,/ sérülésekhez vezethet. A regenerálódási időszak lehetőleg a szuperkompenzációs időszak végéig történjen meg.

Ennek megítélése azonban nem egyszerű, hiszen sok esetben csak az edzések közben derül ki a kimerültség, a sportoló nem érzi valóságos fáradtságának mértékét.

Ezen a ponton (1.fejlődés, 2. regenerálódás) ismételten megnő a táplálkozás jelentősége, mint főszempont a fejlődés fokozása érdekében a megfelelő regenerálódási időszak mentén. A test izomzatának fejlődését, növekedését támogatja a megfelelően összeállított táplálkozás, hiszen a fehérjék, nyomelemek, vitaminok, táplálék-kiegészítők beépülésével nemcsak a fejlődést, de a regenerálódást is elősegíthetjük.

 

Forrás: Bogárdi István : A test izomzatának edzése, 2020., Budapest

 

(12.5. A https://eptestlelek.com, https://eptestlelek.hu név szerzői jogi védelmet élvez, felhasználása a hivatkozás kivételével kizárólag a Szolgáltató írásos hozzájárulásával lehetséges.)

Keresés