Megoldásközpontú coaching módszertana

SPORT & LIFESTYLE
Megoldásközpontú coaching módszertana
A megoldásközpontú coaching általános bemutatása
A megoldásközpontú (Solution Focused) coaching módszertana egészen 1977-ig nyúlik vissza Milwaukee-ba a Steve de Shazer – Insoo Kim Berg házaspár nevéhez. Terapeutákból álló kutatócsoport segítségével kísérletezgettek a brief terápia technikáival, és az 1980-as évek végére forrta ki magát, amelyet elneveztek megoldásközpontú brief terápiának. A megközelítés lényege, hogy az úgynevezett csodakérdés által részletes és problémamentes jövő vizualizálására ösztönzik az ügyfelet, amelynek elképzelése önmagában motiváltabbá teszik a klienst, ezáltal ösztönözve a gyorsabb cselekvésre.
A londoni Brief coaching
A londoni Brief coaching első megjelenése az 1990-es évekre tehető Brief Therapy Practice munka néven George és munkatársai által, amelyen eleinte erősen érezhető volt a Milwaukee-modell hatása. Később 1999-ben viszont a második kiadás meghatározta a brit irányt. Ez a vonal főként a nyitó beszélgetés első kérdésére vonatkozó változtatás kezdeményezésére irányult, amely de Shazer 1991-ben közzétett munkájában a „Mi hozta ma ide?” erőteljesen aggodalmakat sugalló kérdése helyett a pozitívabb jövőképet elősegítő legmerészebb remény kérdésének használatára irányult „Honnan fogja tudni, hogy hasznos volt idejönnie?”. Ám míg a Milwaukee-model nyitókérdéséből teljesen logikusan következhet a csodakérdés feltétele, addig a brit vonal mentén haladva ez már nem mondható ugyanígy el, ezáltal annak megváltoztatása egy másik irányt jelentett. „A „megcélzott jövő elérésének” eszméje jelentősen eltér a „problémád megoldásától”. (Forrás: R. Harvey , Y. Denise (2015) : Megoldásközpontú coaching gyermekekkel és fiatalokkal : A brief megközelítés, Z-Press Kiadó Kft., Miskolc, 14.o. )
Brief jelentése tömör, hatékonysága pedig abban rejlik, hogy megfogalmaztatja a kliens legmerészebb álmait a jövőre fókuszálva.
Megoldásközpontú Coaching és a gyermekek
A gyermekek legtöbbször mások viselkedésének a rájuk gyakorolt hatásai alapján határozzák meg hangulatukat. Például amikor szüleik nem kiabálnak velük. Nem a problémákra koncentrálnak és a tegnapra, hanem a jelenre és a jövőre. A megoldásközpontú coaching előnyös lehet megoldásként gyerekekkel való munkánk során egyéni, vagy szülőkkel együttesen, csoportos foglalkozás keretein belül is. A titoktartás etikai szabályai mentén haladva a gyermek boldog, hogy elmonhatja szüleinek mi volt az üléseken, illetve a szülők is boldogabbá válhatnak azáltal, hogy láthatják gyermekük megcélzott pozitív jövőképére irányuló törekvéseinket. A brief coaching által a gyermek megtalálhatja saját hangját.
A Brief Coaching hatékonysága fiatalokkal
A kamaszok esetében legtöbbször elmondható az, hogy hangulatuktól teszik függővé egy-egy napjuk pozitív kimenetelét. Süt a nap, és minden sokkal jobban alakul. Így érdemes feltenni számukra azt a kérdést, hogy mi van abban az esetben, amikor nem süt a nap, de csúcsformában vannak, ennek ellenére mi lenne az amit tennének a csúcsteljesítmény elérése érdekében? Valószínüleg a válasz arra fog irányulni, hogy unalmas vagy számukra örömteli-e az adott tevékenység. A fiatalok már önmaguktól teszik függővé teljesítményük eredményességét nem környezetüktől, így velük sokkal nagyobb kihívás együtt dolgozozni.
A skálázás hatása az erőforrásokra
A skálázás üdítően hat a coaching beszélgetések folyamán minden korosztályra nézve. A gyermekek különösen élvezik ezt a kreatív játékosságot a felnőttek pedig azt, hogy kötetlenül használhatják képzelőerejüket. A coachok legtöbb esetben az 1-10-es számskálát használják pontosan meghatározva az 1 és a 10-ben rejlő értéket, mint referenciaértékeket. Ám a gyermekek felülírhatják ezt a kódrendszert például a számokat képekkel helyettesítve. A skálázás kitűnő eszköze az erőforrások felfedezésére és erősítésére. Ezen felül pedig több példa is létezhet a skálára, úgymint megcélzott jövő skála, magabiztosság skála, elkötelezettség skála, megbírkózás-skála, erőfeszítés-skála, más személy szemszögéből megállapított skála.
Forrás:
Horvát Andrea - Utánpótlás sportolók mentális felkészítése - A siker és a kudarc kezelése a sportban, Szakdolgozat részlet, 2023.
R. Harvey , Y. Denise (2015) : Megoldásközpontú coaching gyermekekkel és fiatalokkal : A brief megközelítés, Z-Press Kiadó Kft., Miskolc, 14.o. )
(12.5. A https://eptestlelek.com, https://eptestlelek.hu név szerzői jogi védelmet élvez, felhasználása a hivatkozás kivételével kizárólag a Szolgáltató írásos hozzájárulásával lehetséges.)