A mentális felkészítés különbségei és hasonlóságai

SPORT & LIFESTYLE
A mentális felkészítés különbségei és hasonlóságai
Ahogy korábbi cikkünkben bemutattuk az egyes területeket a mentális felkészítés terén, most az egyes területek közt rejlő különbségeket mutatjuk be több részletben.
Mi a hasonló az egyes területek között?
Sportolók felkészítése során, egészséges emberekkel foglalkozunk, és a tehetségek kibontakozására fókuszálunk a teljesítményfokozásra törekedve. Amennyiben egyénileg szükséges lehet egyes szakterületek bevonására (például étkezési zavar, függőségek), akkor vagy továbbküldjük az adott illetőt, vagy egyeztetünk az adott szakterülettel, amelyet bevonunk. A mentális felkészítés során több hajszálvékony határral is találkozhatunk az egyes szakmák között és minden esetben arra törekszünk, hogy a lehető legetikusabb módon járjunk el ugyanazon célok mentén, amely a mentális erőnlét fejlesztése.
Mi a különbség az egyes területek között?
Nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar - leegyszerűsítve. Talán ez a logikai ellentmondás a nyelvi játékok terén szemlélteti a legjobban ezeket a különbségeket véleményem szerint. Szakszerűen megfogalmazva: a különböző szakterületek (spotpszichológus, sport mentáltréner, sport coach) nyelvezete (szakkifejezései, leíró nyelvezete – ahogyan beszél és ír ugyanazon jelenségről), módszertana és kérdezéstechnikája eltérő.
Kép: scienceforsport.com
Közérthetően megfogalmazva
Sportpszichológus, akinek a legösszetettebb jogosítványa van a mentális erőnlét fejlesztésére. Ő a bogár, aki rovar is. Ez azt jelenti, hogy szélesebb kliens körrel rendelkezhet (korosztály, módszertanok, egyéb) és az elméleti pszichológián túl, magasabb szintű gyakorlati pszichológiai tudással rendelkezik. Egy sportpszichológus sok esetben rendelkezik sport coach, sport mentáltréner, pedagógus végzettségekkel is egyszerre, de nem kötelező elvégeznie, hiszen a 7-8 éves egyetemi szakképzésük alatt bevezetést nyernek az egyéni gyakorlati pszichológiába. A sportpszichológusok adhatnak tanácsot.
Sport mentáltréner, aki szintén több módszertant is alkalmazhat, de nem olyan széleskörűen, mint egy sportpszichológus. Ő már a rovar, aki nem bogár. A leíró nyelvezete, szaknyelve már eltérhet a sportpszichológusétól, nem vehet fel annyiféle eszköztárat a képzésben, de mégis vannak átfedések, hasonlóságok. Továbbá a korosztályos ügyfélköre is változhat (14 év felett dolgozik) annak fényében milyen társvégzettségei vannak. A sportpszichológus 14 év alatti gyermekekkel is foglalkozhat. Változhat ez az ügyfélkör, ha az adott szakember rendelkezik pedagógusi, illetve szakedzői egyetemi végzettséggel is. A sport mentáltrénerek adhatnak tanácsot, de bizonyos kereteken belül haladva egészséges sportolóknak.
Sport coach, aki az üzleti társterület metodikái mentén haladva és azokat alkalmazva a coaching eszköztárával dolgozhat kizárólag. Leíró nyelve, kérdezéstechnikája, szakkifejezései teljes mértékben eltérnek az előző két szakmától. A coaching eszköztárát használhatja sportpszichológus is, viszont fordítva ez nem így van. A sport coach nem adhat tanácsot, kérdései nagyon okosan rávezetheti a kliensét az elakadásaira, egyenrangú partneri viszonyban kísérheti kliensét az önsimereti úton. Kérdezéstechnikája inkább a hogyan, mettől, meddig? jelen idejű, míg az előző két szakma kérdezéstechnikája a miért, mi az oka? oknyomozás mentén haladó.
A sportpszichológus teljes körűen kérdezhet rá több társterületre vonatkozóan a sporttudományok területein (sportfiziológia, biomechanika, edzéselmélet, sporttáplálkozás, sportélettan, sportegészségügy, sportpedagógia, egyéb), míg a sport mentáltréner a további végzettségeitől függően teheti meg mindezt hasonlóképpen. Például szakedzőként, rekreációs szakemberként, pedagógusként képes rálátni holisztikusan is az adott társterületekre úgy, mint egy sportpszichológus. A sport coach kizárólag a coaching eszköztára mentén kérdezhet, ha van rálátása a társterületekre, ha nincs.
Reméljük, hogy ez előző cikkünkhöz hasonlóan ez a cikkünk is segített széleskörűen eligazodni a különböző területek közt és közelebb hozza a megértését az emberekhez.
(12.5. A https://eptestlelek.com, https://eptestlelek.hu név szerzői jogi védelmet élvez, felhasználása a hivatkozás kivételével kizárólag a Szolgáltató írásos hozzájárulásával lehetséges.)